Suppose that the metal cylinder in the last problem has a mass of 0.10 kg and the coefficient of static friction between the surface and the cylinder is 0.12. If the cylinder is 0.20 m from the center of the turntable, what is the maximum speed that the cylinder can move along its circular path without slipping off the turntable?

Respuesta :

Answer:

The speed maximum speed is [tex]0.49ms^{-1}[/tex]

Explanation:

The centrifugal force always acts on the cylinder and move away the rotating platform from the  rotational axis. so the centripetal force provide by the frictional force:

Therefore

[tex]\frac{mv^{2} }{r} =u_{s} mg[/tex]        

coefficient of static friction: [tex]u_{s} =0.12[/tex]

mass of the cylinder: [tex]m=0.10kg[/tex]\

distance of the cylinder from the turntable: [tex]r=0.20m[/tex]

[tex]\frac{mv^{2} }{r} =u_{s} mg[/tex]

cross multiply to find v

[tex]v^{2} =u_{s} rg\\v=\sqrt{u_{s}rg } \\v=\sqrt{0.12*0.20*9.80}\\ v=0.49m/s[/tex]

Answer:

v = 0.485 V

Explanation:

Let the Centripetal force be F

[tex]F = \frac{mv^{2} }{r}[/tex]................(1)

mass, m = 0.10 kg

radius, r = 0.20 m

speed, v = ?

[tex]F = \mu mg[/tex]..................(2)

[tex]\frac{mv^{2} }{r} = \mu mg[/tex]

[tex]v^{2} = \mu rg[/tex]

[tex]v = \sqrt{\mu rg}[/tex]

[tex]v = \sqrt{0.12 * 0.2 * 9.8}[/tex]

[tex]v = 0.485 V[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico