Answer: λ = 4.23mm
t (time taken till bat hears echo) = 5.9ms
Explanation:
The velocity of sound waves at temperature T is given by
v = √yRT/M
Substituting the values we get
v = √(1.4) (8.314 J/mol K )(283 K)/(28.8x10^-3kg/mol)
=338.2 m/s
The wavelength is given by,
λ = v/n
λ = 338.2 m/s/80.0x10^3 Hz
= 4.23 x10^-3m
= 4.23 mm
The time taken is given by,
t=d/v
We will multiply d by factor 2 because of the reflection of waves.
= (2)(1m)/ 338.2 m/s
= 0.00591s
=5.9 ms