Respuesta :
Answer:
12 V, 0.5 A
Explanation:
For the Voltage,
Using,
Vs/Vp = Ns/Np.......................... Equation 1
Where Vs = Voltage in the secondary coil, Vp = Voltage in the primary coil, Ns = number of turn in the secondary coil, Np = number of turns in the primary coil.
Make Vs the subject of the equation
Vs = Vp(Ns/Np)........................ Equation 2
Given: Vp = 120 v, Np = 1000 turns, Ns = 100 turns
Substitute into equation 2
Vs = 120(100/1000)
Vs = 120×0.1
Vs = 12 v
For the current,
Using
Ns/Np = Ip/Is....................... Equation 3
Where Ip = current in the primary coil, Is = current in the secondary coil
make Is the subject of the equation
Is = Ip(Np/Ns).................. Equation 4
Given: Np = 1000 turns, Ns = 100 turns, Ip = 0.05 A
Substitute into equation 4
Is = 0.05(1000/100)
Is = 0.05×10
Is = 0.5 A.
Hence the voltage and the current in the secondary coil is 12 V, 0.5 A
Answer:
Option D) 12 V, 0.50 A
Explanation:
Number of turns in the primary coil, [tex]N_{p} = 1000[/tex]
Number of turns in the secondary coil, [tex]N_{s} = 100[/tex]
Voltage in primary coil, [tex]V_{p} = 120 V[/tex]
Current drawn by primary coil, [tex]I_{p} = 0.050 A[/tex]
Voltage in secondary coil, [tex]V_{s} = ?[/tex]
Current in secondary coil, [tex]I_{s} = ?[/tex]
Relationship between voltages applied in the secondary and primary coils
[tex]\frac{V_{s} }{V_{p} } = \frac{N_{s} }{N_{p} }[/tex]
[tex]\frac{V_{s} }{120 } = \frac{100 }{1000 }[/tex]
[tex]V_{s} = 120*0.1\\V_{s} = 12.0 V[/tex]
Relationship between currents drawn by the secondary and primary coils
[tex]\frac{I_{s} }{I_{p} } = \frac{N_{p} }{N_{s} }[/tex]
[tex]\frac{I_{s} }{0.050 } = \frac{1000 }{100 }[/tex]
[tex]I_{s} = 0.050*10\\I_{s} = 0.50 A[/tex]