Respuesta :

Bryson bought [tex]2\frac{3}{4}[/tex] pounds of veggie burgers for $8.80.

Part A) What is the unit price per pound of the veggie burgers? Show your work

Answer:

Total pounds of veggie burgers [tex]=2\frac{3}{4}=\frac{11}{4}[/tex]

Cost of [tex]2\frac{3}{4}[/tex]  pounds of burgers = $8.80

The unit price per pound of the veggie burgers:

                                                        [tex]=8.80\:\div \frac{11}{4}[/tex]

                                                        [tex]=\frac{8.8}{1}\div \frac{11}{4}[/tex]

                                                 [tex]\mathrm{Apply\:rule}\:\frac{a}{1}=a[/tex]

                                                        [tex]=8.8\times \frac{4}{11}[/tex]

                                                        [tex]=\frac{4\times \:8.8}{11}[/tex]

                                                        [tex]=\frac{35.2}{11}[/tex]

                                                        [tex]=3.2[/tex]

Therefore, the unit price per pound of the veggie burgers: $3.2

Part B) There are 16 ounces in a pound. What is the unit price ounce of the veggie burgers.

Total pounds of veggie burgers [tex]=2\frac{3}{4}=\frac{11}{4}[/tex]

Cost of [tex]2\frac{3}{4}[/tex]  pounds of burgers = $8.80

Total number of ounces in a pound = 16

Total number of ounces in  [tex]2\frac{3}{4}[/tex]  pounds  [tex]=\frac{11}{4}\times \:16=44[/tex]

The unit price per ounce of the veggie burgers:

                                                                         [tex]=\frac{8.8}{44}[/tex]

                                                                         [tex]=0.2[/tex]

Therefore, the unit price per pound of the veggie burgers: $0.2

Part C) At that unit price, what is the price for [tex]4\frac{1}{2}[/tex] pounds of veggie burgers? Show your work.

As the unit price per pound of the veggie burgers: $3.2

The price for [tex]4\frac{1}{2}[/tex] pounds of veggie burgers:

                                                                     [tex]=4\frac{1}{2}\times 3.2[/tex]

                 [tex]\mathrm{Convert\:mixed\:numbers\:to\:improper\:fractions}:\quad 4\frac{1}{2}=\frac{9}{2}[/tex]

                                                                      [tex]=\frac{9}{2}\times \:3.2[/tex]

                                    [tex]\mathrm{Multiply\:fractions}:\quad \:a\times \frac{b}{c}=\frac{a\:\times \:b}{c}[/tex]

                                                                      [tex]=\frac{9\times \:3.2}{2}[/tex]

                                                                      [tex]=\frac{28.8}{2}[/tex]

                                                                      [tex]=14.4[/tex]

Therefore, the price for [tex]4\frac{1}{2}[/tex] pounds of veggie burgers will be: $14.4

ACCESS MORE