A store is having a sale on almonds and jelly beans. For 2 pounds of almonds in 3 pounds of jellybeans, the total cost is $14. For 4 pounds of almonds and 8 pounds of jellybeans, the total is $33. Find the total cost for each pound of almonds and each pound of jelly beans

Respuesta :

Answer:

almonds = $6.4 and jellybeans = $0.4

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

For 2 pounds of almonds in 3 pounds of jellybeans, the total cost is $14. For 4 pounds of almonds and 8 pounds of jellybeans, the total is $33.

From the information given we can create 2 equations

we can make use of variable eg ---

      a = almonds

      j = jellybeans

The equations :

2a + 3j = 14

4a + 8j = 33

we can solve by using the elimination method

we need to cancel out (a) hence we need to make both values in both equations the same . this is done by multiplying the first equation by 2

2 ( 2a + 3j = 14)

equal to ---  

4a + 6j = 28

now we use the elimination method:

4a + 6j = 28

4a + 8j = 33

the 4a is cancelled out

6j - 8j = 28 - 33

-2j = -5

j = 2/5

j = 0.4

now that we have j , we put this value in the original first equation to get the value of a.

2a + 3j = 14

2a + 3(0.4) = 14

2a + 1.2 = 14

2a = 14 - 1.2

2a = 12.8

a = 6.4

the total cost for each pound of almond is $6.4 and for jellybeans is $0.4

ACCESS MORE