Answer:
a. $65,000
b. 13.40
Explanation:
a. Present value of cash flow = Cash flow ÷ (Discount rate - Growth rate)
= $8,000 ÷ (0.10 - 0.05)
= $8,000 ÷ 0.05
= $160,000
So, Net present value = present value of cash inflow - cash outflow
= $160,000 - $95,000
= $65,000
b. Value of investment = cash flows ÷ (internal rate of return - growth rate)
= $95,000 = $8,000 ((internal rate of return - 5%)
= Internal rate of return - 0.05 = $8,000 ÷ $95,000
= 0.084 + 0.05
= 13.40