A new car that is a gas- and electric-powered hybrid has recently hit the market. The distance travelled on 1 gallon of fuel is normally distributed with a mean of 45 miles and a standard deviation of 8 miles. Find the probability of the following events: A. The car travels more than 53 miles per gallon. Probability

Respuesta :

Answer:

15.87% probability that the car travels more than 53 miles per gallon.

Step-by-step explanation:

Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.

In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the zscore of a measure X is given by:

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.

In this problem, we have that:

[tex]\mu = 45, \sigma = 8[/tex]

Find the probability of the following events: A. The car travels more than 53 miles per gallon. Probability

This is the pvalue of Z when X = 53. So

[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]

[tex]Z = \frac{53 - 45}{8}[/tex]

[tex]Z = 1[/tex]

[tex]Z = 1[/tex] has a pvalue of 0.8413

1 - 0.8413 = 0.1587

15.87% probability that the car travels more than 53 miles per gallon.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico