Respuesta :

Answer:

$19.20

Explanation:

divide 3.20 by 8 in order to get the cost of 1 can

3.20/8 = 0.40

multiply the cost of 1 can ($0.40) by 48 in order to get the cost of 48 cans

0.40 * 48 = 19.20

$19.20 for 48 cans of corn

ACCESS MORE