5 mins
Boxes of granola are on sale at a price of 2 for $4.50. There are 12 ounces of
granola in each box. What is the unit price in dollars per pound?
Sam is delivering two refrigerators that each weigh 105 kilograms. There is an
elevator with a weight limit of 1,000 pounds. Can he take both refrigerators on the
elevator in one trip? (1 kilogram = 2.2 pounds)