When running on its 11.4 V battery, a laptop computer uses 8.3 W. The computer can run on battery power for 8.5 h before the battery is depleted.How much energy, in joules, is this battery capable of supplying?

Respuesta :

Answer:

The laptop battery is capable of supplying 253980 J.

Explanation:

Given;

voltage of the battery, V = 11.4 V

power consumed by the laptop, P = 8.3 W

duration of the battery before depletion, t = 8.5 hours

Determine the amount of energy supplied by the laptop battery within 8.5 hours.

Energy, E = Power x time

Energy, E = 8.3 W x 8.5 h = 70.55 Wh

Energy, E in joules = 70.55 wh x 3600 s/h = 253980 J

Therefore, the amount of energy supplied by the laptop battery within 8.5 hours is 253980 J.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico