Answer:
With H2 = 860 persons
With He = 783 persons
Explanation:
the volume of the balloon is equal to:
V = π*r^2*h = π*(15^2)*100 = 70685.83 m^3
For the ballon with H2, we have:
mH2 = mass of H2 = V*ρ = 70685.83 * 0.09 = 6361.72 kg
mtotal = total mass of ballon with H2 = 9200 + 6361.72 = 15561.72 kg
mairdis = mass of air displaced = V* ρ = 70685.83 * 1.23 = 86943.57 kg
The maximum weight that the balloon loaded with H2 can lift is equal to:
Wmax = 86943.57 - 15561.72 = 71381.85 kg
the number of people is equal to:
No of persons = 71381.85/83 = 860.02 = 860 persons
For the ballon with He, we have:
mHe = mass of He = V*ρ = 70685.83 * 0.18 = 12723.45 kg
mtotal = total mass of ballon with He = 9200 + 12723.45 = 21923.45 kg
mairdis = mass of air displaced = V* ρ = 70685.83 * 1.23 = 86943.57 kg
The maximum weight that the balloon loaded with He can lift is equal to:
Wmax = 86943.57 - 21923.45 = 65020.12 kg
the number of people is equal to:
No of persons = 65020.12/83 = 783.4 = 783 persons