Respuesta :

We can find the cost of ONE pizza, by dividing the price (60) by the amount (5):

60 / 5 = 12.

So each pizza costs 12 dollars, now to multiply that by 9:

12 * 9 = 108.

9 Pizzas cost 108 dollars.

zoem24

Answer: $108 (B.)

Step-by-step explanation:

60 ÷ 5 = 12

therefore, each pizza costs $12

$12 x 9 = 108

$108 (option B)