avaduncan avaduncan
  • 19-03-2020
  • Mathematics
contestada

the total cost of 100 pencils purchased at a constant rate is $39. what is the unit price

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 22-03-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Unit price = Total cost/ number of pencils

[tex]=\frac{39}{100}\\\\=0.39[/tex]

= $0.39

Answer Link

Otras preguntas

2 What is the vertex of the following parabola? f(x) = x2 - 12x + 9 A. (6, -27) B. (-12,9) C. (12, -9) D. (-6, -27)
What is the equation of the line that passes through the point (2,-6) and has a slope of -1
what is 6.7E9 in standard form?
Which type of chemical change will produce smoke and ash? O Burning O Melting O Rotting O Rusting
Find the distance between the points (-13,13) and (7,17)
One man's trash is another man's treasure. O allusion O cliche O personification O colloquialism
What activities could increase your chances of having mutations in your body? IN YOUR OWN WORDS.
The main means of traveling for the Olmec civizantion were.
For what major reasons did the relationship between England and its thirteen North American colonies begin to deteriorate in the aftermath of England's victory
Question 7 Which expression is equivalent to (9–2)8? A - 8132 1 B 916 1 с 910 818 D help pls am I correct