Respuesta :
Answer:
Yes you are right
Step-by-step explanation:
4.50/2= 2.25
4.50+2.25= 6.75
$6.75= 3 pounds
Yes dividing the cost of strawberries ($4.50) by 2 and then adding that quotient/answer ($2.25) to the cost of strawberries gives you the price of $6.75. Not $7.75.
Written out: 4.50 / 2 = 2.25 4.50 + 2.25 = 6.75
Written out: 4.50 / 2 = 2.25 4.50 + 2.25 = 6.75