Answer:
Expected NPV=$666.67
Explanation:
Initial Cost=$100
NPV in case cash inflow is $5=-100+5/1%=$400
NPV in case cash inflow is $8=-100+8/1%=$700
NPV in case cash inflow is $10=-100+10/1%=$900
Expected NPV=(1/3)*400+(1/3)*700+(1/3)*900=$666.67