Students conducted a survey and found out that 36% of their peers on campus had tattoos. If 100 students were surveyed, can these students use the Normal approximation to study the proportion of students in the population who have tattoos?

Respuesta :

Answer:

Normal approximation can be used.

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Proportion of student that has tattoos =

[tex]p = 36\% = 0.36[/tex]

Sample size, n = 100

Condition for normal approximation of sampling distribution:

[tex]np \geq 10\\n(1-p) \geq 10[/tex]

Putting values, we get,

[tex]100(0.36) = 36 \geq 10\\100(1-0.36) = 64 \geq 10[/tex]

Since both the conditions are satisfied normal approximation can be used to study the proportion of students in the population who have tattoos.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico