Respuesta :

Answer:

Option D (191 grams) is correct

Explanation:

Step 1: Data given

Atomic mass of Mg = 24.3 g/mol

Atomic mass of Cl = 35.45 g/mol

Atomic mass of O = 16.0 g/mol

Step 2: Calculate molar mass of Mg(ClO3)2

In 1 molecule Mg(ClO3)2 we have 1x Mg, 2x Cl and 6x O

Molar mass Mg(ClO3)2 = atomic mass of Mg + atomic mass of (2*Cl) + atomic mass of (6x O)

Molar mass Mg(ClO3)2 = 24.3 g/mol + 2*35.45 g/mol + 6* 16.0 g/mol

Molar mass Mg(ClO3)2 = 191.2 g/mol

The molar mass of Mg(ClO3)2 is 191 g/mol

This means 1 mol has a mass of 191 grams

Option D (191 grams) is correct

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico