Respuesta :
Answer:
The molarity of this final solution is 0.167 M
Explanation:
Step 1: Data given
Volume of a 0.100 M HNO3 solution = 50.0 mL
Volume of a 0.200 M HNO3 = 100.0 mL
Step 2: Calculate moles
The final molarity must lie between 0.1M and 0.2M
Moles = molarity * volume
Moles HNO3 in 50mL of a 0.100M solution = 0.05 L *0.100 M = 0.005 mol
Moles HNO3 in 100mL of a 0.200M solution = 0.100 L*0.200 = 0.020mol
total moles = 0.005+0.020 = 0.025 moles in 150mL solution = 0.150L
Step 3: Calculate molarity of final solution
Molarity = mol / volume
Molarity 0.025 moles /0.150 L
Molarity = 0.167M
The molarity of this final solution is 0.167 M
The molarity of the final solution of nitric acid is 0.1667 M.
Calculation of the molarity:
Since
50.0 mL x 0.100 M = 5.00 millimoles of HNO3 (0.00500 moles)
100.0 mL x 0.200 M = 20.0 millimoles of HNO3 (0.0200 moles)
Now
The combined solution has a volume of 150.0 mL (50.0+100.0)
The combined solution contains 25.0 millimoles of HNO3 (5.00+20.0)
So,
millimoles / mL = Molarity (25.0 / 150.0 = 0.1667 M)
moles / Liters = Molarity (0.0250 / 0.1500 = 0.1667 M)
Learn more about molarity here: https://brainly.com/question/13011592