mia4745
contestada

A storm on one of the planets listed in the table lasted for 132 hours, or 5.5 of the planet's days. The equation 5.5h = 132 gives the length in hours h of a day on the planet. Is the planet Earth, Mars, or Jupiter? Complete the explanation and select the answer. Length of Day Planet Length of Day (hours) Earth 24.0 Mars 24.7 Jupiter 9.9 Substitution shows that h = is a solution of the equation. The planet is . ​

Respuesta :

Answer:

  • The planet is Earth

Explanation:

1. Equation (given):

  • 5.5h = 132

2. Solve by applying division property of equalities: divide both sides by 5.5

  • h = 132/5.5
  • h = 24.0

The equation gives the length in hours of a day, then the solution h = 24.0 means that the length of the day on the planet is 24.0 horas.

The table is:

Length of Day

Planet           Length of Day (hours)

Earth                   24.0

Mars                    24.7

Jupiter                  9.9

Therefore, the solution h = 24.0 shows that the planet is Earth.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico