Answer: T = 384 K
Explanation: For this problem we will use Charles Law for gases. The formula is expressed as the ratio of volume per unit temperature having a constant pressure.
V1 / T1 = V2 / T2 derive to find the new Temperature T2
T2 = V2 T1 / V1
= 150 L ( 256 K ) / 100 L
= 384 K
Cancel out the units of Liters so the remaining unit is in Kelvin.