e Of
If 3 sandwich rolls cost $0.51, how much will 20 rolls cost?
a. $1.53
b. $3.40
C. $3.53
I d. $4.4
Please select the best answer from the choices provided
ОА

Respuesta :

Answer:

$3.40 for 20 rolls. B

Step-by-step explanation:

First, you should find the unit price. So, divide .51 by 3, which equals 0.17. So, it costs $.17 for one sandwich roll. Next, multiply that number by 20, to get $3.40. So, it costs $3.40 for 20 rolls

ACCESS MORE