A train leaves at 12.13 and arrives at its destination at 13.03. If the train travelled 83 km, what was it's average speed in km/h? Give your answer rounded to 1 dp.

Respuesta :

Answer:

100.0 km/h

Step-by-step explanation:

from 12:13 to 12:03, 50 minutes passed and 1 h = 60 minutes. making a unit conversion:

50 minutes * 1h /60 minutes = 0.83 h

s=d/t

s= 83km/0.83h

s=100.0 km/h

Answer:

99.6 km/h

Step-by-step explanation:

Since we are looking for

From 12:13 to 13:03 is 50 minutes.

Since speed is distance over time:

speed = 83 km / 50 min

= 1.66 km/min

Find the speed in km/h:

There are 60 minutes in an hour. Multiply by 60.

1.66 km/min * 60

= 99.6 km/h

99.6 is already rounded to one decimal place.

Therefore, the average speed is 99.6 km/h.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico