If Jill is selling lemonade for $1.50 per cup on Tuesday. On Wednesday she is selling the lemonade for the same price and sells 12 cups. How much money did she make on Wednesday? I need help finding the unit rate

Respuesta :

Answer:

Jill make $18 on Wednesday

Step-by-step explanation:

Given :Jill is selling lemonade for $1.50 per cup on Tuesday.

To Find :On Wednesday she is selling the lemonade for the same price and sells 12 cups. How much money did she make on Wednesday?

Solution:

Jill is selling lemonade for $1.50 per cup on Tuesday.

Cost of 1 cup of lemonade = $1.5

Cost of 12 cups of lemonade = [tex]1.5 \times 12 =$18[/tex]

Hence She make $18 on Wednesday

ACCESS MORE