Answer:
Jill make $18 on Wednesday
Step-by-step explanation:
Given :Jill is selling lemonade for $1.50 per cup on Tuesday.
To Find :On Wednesday she is selling the lemonade for the same price and sells 12 cups. How much money did she make on Wednesday?
Solution:
Jill is selling lemonade for $1.50 per cup on Tuesday.
Cost of 1 cup of lemonade = $1.5
Cost of 12 cups of lemonade = [tex]1.5 \times 12 =$18[/tex]
Hence She make $18 on Wednesday