jaylengarrett
jaylengarrett jaylengarrett
  • 18-03-2020
  • Mathematics
contestada

Mary can buy 3 pounds of pears for $8. Write an equation to represent the cost c for p pounds of pears.

Respuesta :

DarkX
DarkX DarkX
  • 18-03-2020
It is p times c because the more pounds the more dollars
Answer Link

Otras preguntas

Please help with 10!
I need the answer. !’
Describe how the industrial revolution affected the rose available to women in the 19th century
Pre-Calc help! 10 points Random answers will be reported!
Find q if p = -1/2 and the quotient pq = -3.
Moth populations changed from mostly light colored to mostly dark colored in the 1800's. This relates to _____.a) both macroevolution and microevolutionb) macro
Answer fast please A rectangular garden has a length of 45 yards and a width of 28 yards. A diagonal path runs from one end of the garden to the other. How lon
Answer this Question Please!
At a large picnic, there were 45 dishes served altogether. Every 3 people shared a dish of Cole slaw between them. Every 4 people shared a dish of potato salad
can someone please help me with this I am stuck!?!