Answer:
The smart-phone hit the ground when t = 7 s
Step-by-step explanation:
The height "h" is defined as:
h=16t^2 + 48t + 448
And, when the smart-phone hits the ground, h = 0 ft . Then,
16t^2 + 48t + 448 = 0
And this is a quadratic equation, and we can solve it using the formula for ax^2 + bx + c = 0, which is
x=[tex]\frac{-b±\sqrt{b^{2}-4ac } }{2a}[/tex]
So,
t = [tex]\frac{-48±\sqrt{48^{2} -4(-16)(448)} }{2(16)}[/tex]
t = [tex]\frac{-48±\sqrt{2304+28672} }{-32}[/tex]
And, we have two responses,
t_1 = [tex]\frac{-48+\sqrt{30976} }{-32}[/tex] and t_2 = [tex]\frac{-48-\sqrt{30976} }{-32}[/tex]
t_1 = - 4 s and t_2 = 7 s
As we know, the time is a quantity that cannot have a negative value, so, we take the result 2.