Answer:
290 g of hydrogen peroxide would fill the 200.0 mL container
Explanation:
Given data:
Volume = 200.0 mL
Mass of hydrogen peroxide = ?
Solution:
Density of hydrogen peroxide is 1.45 g/cm³.
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we can determine the mass of hydrogen peroxide.
D = m/v
1.45 g/cm³ = m/ 200.0 mL
1 mL = 1 cm³
m = 1.45 g/cm³× 200.0 cm³
m = 290 g
So 290 g of hydrogen peroxide would fill the 200.0 mL container.