Answer:
Ending inventory= $5,592.45
Explanation:
Giving the following information:
Mar. 1: Beginning inventory= 1,090 units at $7.25
Mar. 10: Purchase: 510 units at $7.75
Mar. 16: Purchase: 397 units at $8.35
Mar. 23: Purchase: 510 units at $9.05
First, we need to calculate the number of units in ending inventory:
Ending inventory in units= total units - units sold
Ending inventory in units= 2,507 - 1,880= 627
Under FIFO (first-in, first-out), the ending inventory is composed of the cost of the last units bought.
Ending inventory= 510*9.05 + 117*8.35= $5,592.45