The velocity attained by the body at 5 s is 10 m/s and the distance traveled by the body in 5 s is 50 m.
Explanation:
As the said body is moving at constant acceleration, then the motion of the body can be assumed using the equations of motion. So in order to find the final velocity attained by the body at t = 5 s, we can use the first equation,
v = u + at
Here, v is the final velocity at t = 5 s and u is the initial velocity which is given as zero, since the body is at rest. Then the acceleration a is given as 2 m/s². So, the final velocity will be
v = 0+(2×5)=10 m/s
Thus, at 5 s the body exhibits a velocity of 10 m/s.
Then with this velocity, the distance covered by the body in 5 s can be found by multiplying the velocity with time.
[tex]Velocity = \frac{Distance}{Time}\\ \\Distance = Velocity \times Time[/tex]
Thus, the distance covered by the body with velocity of 10 m/s in time of 5 s is [tex]10 \times 5 = 50 m[/tex].
Hence, the velocity attained by the body at 5 s is 10 m/s and the distance traveled by the body in 5 s is 50 m.