Arnold buys 3
3
5
pounds of green grapes for $1.85 per pound. He buys 3
3
5
pounds of red grapes for $2.30 per pound. Which expression can be used to determine the total cost, in dollars, of the grapes Arnold buys?

A) 3.6(1.85 + 2.30)
B) 3.6 • 1.85 • 2.30
C) (3.6 + 3.6)(1.85 + 2.30)
D) (3.6 • 3.6) + (1.85 • 2.30)

Respuesta :

Answer:

A) 3.6(1.85 + 2.30)

Step-by-step explanation:

Given that [tex]3\frac{3}{5}[/tex] pounds of grapes at $1.85/pound and [tex]3\frac{3}{5}[/tex] of red grapes at $2.30 per pound.

Given the mass of the different grapes is the same, the cost can be expressed as;

[tex]C_g=3\frac{3}{5}\times \$1.85\\\\C_r=3\frac{3}{5}\times\$2.30\\\\C_t=C_g+C_r\\\\=3\frac{3}{5}\times \$1.85+3\frac{3}{5}\times\$2.30\\\\=3\frac{3}{5}( \$1.85+\$2.30)\\\\=3.6(\$1.85+\$2.30)[/tex]

Hence, the cost can be expressed as 3.6(1.85+2.30)

ACCESS MORE