Answer:
1.53 g
Explanation:
Given,
Initial speed = 30 m/s
Final speed = 0 m/s
Period of stretch, t = 2 s
average deceleration = ?
we know
[tex]a = \dfrac{v-u}{t}[/tex]
[tex]a = \dfrac{0-30}{2}[/tex]
a = -15 m/s²
Deceleration of the jumper = 15 m/s²
Deceleration in terms of g
[tex]= \dfrac{15}{9.81}[/tex]
[tex]= 1.53\ g[/tex]
Hence, the deceleration of the jumper is equal to 1.53 g