Hey if you're willing to help me with this, it will be very much appreciated, thanks maties and mates.

Answer:
Width=37in
Length=55in
Step-by-step explanation:
Let x in be the width dimension, the length dimension will be x+18 in. Area of a rectangle is calculated as A=lw. Given the area as2143 sq in, x can be calculated as:
[tex]Area= x(18+x)\\\\=18x+x^2\\\\[/tex]
#Substitute for every x in our function to find the true value of x:
[tex]x=37\\\\A=x^2+18x\\\\=37^2+18\times37\\\\=2035 \ in^2[/tex]#l=37+18=55in
for x=38:
[tex]x=38\\\\A=x^2+18x\\\\=38^2+18\times38\\\\=2128 \ in^2[/tex]#l=38+18=56in
For x=39:
[tex]x=39\\\\A=x^2+18x\\\\=39^2+18\times39\\\\=2223 \ in^2[/tex]#l=39+1854in
From the calculations above, A television with a width of 37 in and length 55in has its area closest to 2143 sq in.