Respuesta :
Answer:
The standard deviation = 16.1%
Explanation:
The standard deviation will be between more than 12% but less than 18%
σ2p = .02592 = (.52)(.242) + (.52)(.122) + 2(.5)(.5)(.24)(.12).55 = .02592; σ = 16.1%
Answer:
16.09 %
Explanation:
stock portfolio expected return = 14%
stock portfolio standard deviation = 24% ( Sₐ )
Risky bond portfolio expected return = 6%
Risky bond portfolio standard deviation = 12% ( S₂ )
correlation between investments = 0.55 ( r )
To calculate the standard deviation of the resulting portfolio we will have the find the resulting Variance of the new portfolio
Resulting variance = ( Wₐ² * Sₐ²) +( Wₐ² * S₂²) +( 2 * Wₐ * Sₐ * Wₐ * S₂* r)
Wₐ = the weight of the of portfolio since equal amounts are invested hence it will be 50% for each = 0.5
Resulting variance = ( 0.5² * 0.24²) + ( 0.5² * 0.12²) + 2 ( 0.5 * 0.24 *0.5 * 0.12 * 0.55 )
= 0.2592
hence the resulting standard deviation = [tex]\sqrt{0.2592}[/tex] = 0.16099 = 16.09%