A 60-N box rests on a rough horizontal surface with a coefficient of static friction of 0.5. A horizontal force of 23 N acts on the box but the box is observed to be at rest. What is the value of the static friction force

Respuesta :

Answer:23 N

Explanation:

Given

Weight of box [tex]W=60\ N[/tex]

Coefficient of static friction is [tex]\mu _s=0.5[/tex]

Applied force [tex]F=23\ N[/tex]

When Force is applied box is observed to be at rest i.e. static friction is overcoming the applied force.

Thus Static friction [tex]F_s[/tex]=applied force

[tex]F_s=23\ N[/tex]

Although it maximum value can go up to [tex](F_s)_{max}=\mu _sN[/tex]

[tex]F_s=0.5\times 60[/tex]

[tex]F_s=30\ N[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico