Cool Sky reports the following costing data on its product for its first year of operations. During this first year, the company produced 44,000 units and sold 36,000 units at a price of $140 per unit. Manufacturing costs Direct materials per unit $ 60 Direct labor per unit $ 22 Variable overhead per unit $ 8 Fixed overhead for the year $ 528,000 Selling and administrative costs Variable selling and administrative cost per unit $ 11 Fixed selling and administrative cost per year $ 105,000 Exercise 06-9 Part 1a 1a. Assume the company uses absorption costing. Determine its product cost per unit.

Respuesta :

Answer:

$102

Explanation:

Given that,

Direct materials per unit = $60

Direct labor per unit = $22

Variable overhead per unit = $8

Fixed overhead for the year = $528,000

Units produced = 44,000

Fixed overhead = Fixed overhead for the year ÷ Number of units produced

                          = $528,000 ÷ 44,000

                          = $12 per unit

Total product cost per unit under absorption costing:

= Direct material per unit + Direct labor per unit + Variable overhead + Fixed overhead

= $60 + $22 + $8 + $12

= $102

ACCESS MORE