Respuesta :
Answer and Explanation:
mass of the bock A is, m1=4 kg
mass of the bock B is, m2=6 kg
velocity of the block A is u1=5 m/sec
velocity of the block B is u2=0
a)
by using law of conservation of energy,
m1*u1+m2*u2=(m1+m2)*v
4*5+0=(4+6)*v
final velocity v=2 m/sec ( when the spring gets compression)
by using law of conservatio of enegry,
maximum energy stored U=K1-K2
U=1/2*m1*u1^2-1/2*(m1+m2)v^2
U=1/2*4*5^2-1/2*(4+6)*2^2
U=30 J
b)
if energy stored in the bumper is maximum,
velocity of block A is, v=2 m/sec
velocity of block B is, v=2 m/sec
c)
after moving back,
velocity of the block A is,
v1=((m1-m2)/(m1+m2))*u1
v1=((4-6)/(4+6))*5
v1=-1 m/sec
and
velocity of the block B is,
v2=((2*m1)/(m1+m2))*u1
v2=((2*4)/(4+6))*5
v2=4 m/sec
The maximum energy stored in the bumper is 50 J.
The velocity of block A when the energy stored in the spring bumpers is maximum is 5 m/s.
The velocity of block B when the energy stored in the spring bumpers is maximum is 0.
The final velocity of block A after they have moved apart is -1 m/s.
The final velocity of block B after they have moved apart is 4 m/s.
The given parameters;
- mass of block A = 4 kg
- mass of block B = 6 kg
- initial velocity of block B = 0
- initial velocity of block A = 5 m/s
The maximum energy stored in the bumper is determined by applying the principle of conservation of energy;
[tex]U_x = K.E_A + K.E_B\\\\U_x = \frac{1}{2} mv^2_A + \frac{1}{2} mv^2_B\\\\ U_x = \frac{1}{2} \times 4 \times 5^2 \ + \ \frac{1}{2} \times 6 \times 0\\\\U_x = 50 \ J[/tex]
The velocity of block B when the energy stored in the spring bumpers is maximum = 0
The velocity of block A when the energy stored in the spring bumpers is maximum = 5 m/s
The velocity of both blocks when they move apart is calculated by applying the principle of conservation of linear momentum;
[tex]m_1u_1_a + m_2u_2 _b = m_1v_1a + m_2 v_2 _b\\\\4(5) \ + \ 6(0) = 4v_1_a + 6v_2_b\\\\20 = 4v_1_a + 6v_2_b \ ---(1)[/tex]
Apply one directional velocity formula;
[tex]u_1_a + v_1_a = u_2_b + v_2 _b\\\\5 + v_1_a = 0 + v_2 _b\\\\5 + v_1_a = v_2_b \ ---(2)[/tex]
substitute in the value of [tex]v_2_b[/tex] in (1);
[tex]20 = 4v_1_a +6(5 + v_1a)\\\\20 = 4v_1_a + 30 + 6v_1a\\\\-10= 10v_1_a\\\\-1 \ m/s = v_1_a[/tex]
The final velocity of block B is calculated as;
[tex]v_2_b = 5 + (-1)\\\\v_2_b = 4 \ m/s[/tex]
Learn more here:https://brainly.com/question/24424291