A 62.0 kg skier is moving at 6.90 m/s on a frictionless, horizontal, snow-covered plateau when she encounters a rough patch 4.50 m long. The coefficient of kinetic friction between this patch and her skis is 0.300. After crossing the rough patch and returning to friction-free snow, she skis down an icy, frictionless hill 2.50 m high.

How fast is the skier moving when she gets to the bottom ofthe hill?

Respuesta :

Explanation:

The given data is as follows.

      Mass, m = 62 kg,       Initial speed, [tex]v_{1}[/tex] = 6.90 m/s

 Length of rough patch, L = 4.50 m,      coefficient of friction, [tex]\mu_{k}[/tex] = 0.3

 Height of inclined plane, h = 2.50 m

According to energy conservation equation,

     (Final kinetic energy) + (Final potential energy) = Initial kinetic energy + Initial potential energy - work done by the friction

     [tex]K.E_{2} + U_{2} = K.E_{1} + U_{1} - W_{f}[/tex]

    [tex]\frac{1}{2}mv^{2}_{2} + U_{2} = \frac{1}{2}mv^{2}_{1} + mgh - \mu_{k}mgL[/tex]

Since, final potential energy is equal to zero. Therefore, the equation will be as follows.

    [tex]\frac{1}{2}mv^{2}_{2} = \frac{1}{2}mv^{2}_{1} + mgh - \mu_{k}mgL[/tex]    

Cancelling the common terms in the above equation, we get

     [tex]\frac{1}{2}v^{2}_{2} = \frac{1}{2}v^{2}_{1} + gh - \mu_{k}gL[/tex]

                         = [tex]\frac{1}{2}(6.90)^{2}_{1} + 9.8 m/s^{2} \times 2.50 m - (0.3 \times 9.8 \times 4.50 m)[/tex]

                         = 36.055 - 13.23

                         = 22.825

               [tex]v_{2} = \sqrt{2 \times 22.825}[/tex]

                           = 6.75 m/s

Thus, we can conclude that the skier is moving at a speed of 6.75 m/s when she gets to the bottom of the hill.

Answer:

Explanation:

mass, m = 62 kg

initial velocity, u = 6.9 m/s

length, l = 4.5 m

height, h = 2.5 m

coefficient of friction, μ = 0.3

Final kinetic energy + final potential energy = initial kinetic energy + initial potential energy + wok done by friction

Let the final velocity is v.

0.5 mv² + 0 = 0.5 mu² + μmgl + mgh

0.5 v² = 0.5 x 6.9 x 6.9 + 0.3 x 9.8 x 4.5 + 9.8 x 2.5

0.5 v² = 23.805 + 13.23 + 24.5

v² = 123.07

v = 11.1 m/s  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico