Respuesta :
Answer:
The value of spring constant for each spring of the suspension system of a car K = 343.35 [tex]\frac{N}{cm}[/tex]
Explanation:
Total force on the springs = weight of the four passengers
⇒ F = 4 × 70 × 9.81
⇒ F = 2746.8 N
In the suspension system of the car the four springs are connected in parallel. So Equivalent spring constant is given by,
⇒ [tex]K_{eq}[/tex] = 4 K -------- ( 1 )
Depression in the spring Δx = 2 cm
Now the force on the spring is given by
F = [tex]K_{eq}[/tex] × Δx
⇒ [tex]K_{eq}[/tex] = [tex]\frac{2746.8}{2}[/tex]
⇒ [tex]K_{eq}[/tex] = 1373.4 [tex]\frac{N}{cm}[/tex]
Now the spring constant for each spring = [tex]\frac{K_{eq}}{4}[/tex]
⇒ K = [tex]\frac{1373.4}{4}[/tex]
⇒ K = 343.35 [tex]\frac{N}{cm}[/tex]
This is the value of spring constant for each spring of the suspension system of a car.
The effective spring constant of the suspension system of a car. is mathematically given as
K = 343.35N/cm
What is the effective spring constant of the suspension system of a car.?
Question Parameter(s):
Consider a load of 4 passengers, each with a mass of 70 kg.
the tires are depressed by about dx = 2.0 cm.
Generally, the equation for the Force is mathematically given as
F = Keq × dx
Therefore
Keq= 2746.8/2
Keq= 1373.4N/cm
In conclusion, spring constant for each spring
K = 1373.4/4
K = 343.35N/cm
Read more about Force
https://brainly.com/question/13370981