Answer:
2.33651226158 m
Explanation:
From the question the required data is as follows
f = Frequency of the initial note = 146.8 Hz
v = Velocity of sound in air = 343 m/s
The wavelength of a wave is given by
[tex]\lambda=\dfrac{v}{f}[/tex]
[tex]\Rightarrow \lambda=\dfrac{343}{146.8}[/tex]
[tex]\Rightarrow \lambda=2.33651226158\ m[/tex]
The wavelength of the initial note is 2.33651226158 m