Given:
Total dividends = $1,075,000
Retained earnings = $3,225,000
Stock outstanding = 715,000 stocks
Benchmark PE = 17.3 times
To find:
Stock price
Solution:
To calculate the stock price, initially we have to calculate the earnings per share,
[tex]\text{Earnings per share} = \frac{\text{(Dividend + addition to retained earnings)}}{\text{Total number of shares}}[/tex]
[tex]\Rightarrow\frac{(600000 + 1800000)}{525000}=4.571428571[/tex]
Now, to calculate the PE ratio,
[tex]\text{PE ratio} = \frac{\text{Stock price}}{\text{EPS}}\Rightarrow\text{Stock price} = \text{PE ratio}\times\text{EPS}[/tex]
[tex]\text{Stock price}=4.571428571\times15.4=\$70.4[/tex]
Therefore, the the stock price would be $70.40 that is, option c.