Respuesta :
Answer:
1807.56 kJ
Explanation:
Parameters given:
Current, I = 8.9A
Time, t = 4.7hrs = 4.7 * 3600 = 16920 secs
Voltage, V = 12V
Electrical energy is given as:
E = I*V*t
Where I = Current
V = Voltage/Potential differenxe
t = time in seconds.
E = 8.9 * 12 * 16920
E = 1807056 J = 1807.056 kJ
Answer:
1807056 J
Explanation:
Energy: This can be defined as the ability or the capacity to do work. The S.I unit of energy is Joules(J).
The expression for electric energy is given as,
Using,
E = VIt...................... Equation 1
Where E = Electric Energy, V = Voltage, I = current, t = time.
Given: V = 12 V, I = 8.9 A, t = 4.7 hours = 4.7×3600 = 16920 s
Substitute into equation 1
E = 12(8.9)(16920)
E = 1807056 J.
Hence the amount of energy delivered to the battery = 1807056 J