A solution of phosphoric acid was made by dissolving 10.0 g of H3PO4 in 100.0 mL of water. The resulting volume was 113 mL. Calculate the density, mole fraction, molarity, and molality of the solution. Assume water has a density of 1.00 g/cm3.

Respuesta :

Explanation:

Mass of solute = 10.0 g

mass of solvent(water) = m

Volume of solvent( water) = v = 100.0 mL

Density of water= d = [tex]1 g/cm^3=1 g/mL[/tex]

[tex]1 mL= 1 cm^3[/tex]

[tex]m=d\times v=1.0 g/mL\times 100.0 = 100.0 g[/tex]

Mass of solution(M) = Mass of solute + mass of solvent

M = 10.0 g + 100.0 g = 110.0 g

Volume of the solution = V = 113 mL

Density of the solution = D

[tex]D=\frac{M}{V}=\frac{110.0 g}{113 mL}=0.9734 g/mL[/tex]

The density of the solution is 0.9734 g/ml.

Moles of phosphoric acid = [tex]n_1=\frac{10.0 g}{98 g/mol}=0.1020 mol[/tex]

Moles of water  = [tex]n_2=\frac{100.0 g}{18g/mol}=5.556 mol[/tex]

Mole fraction of phosphoric acid =[tex]\chi_1[/tex]

[tex]\chi_1=\frac{n_1}{n_1+n_2}=\frac{0.1020 mol}{0.1020 mol+5.556 mol}[/tex]

[tex]\chi_1=0.01803[/tex]

Mole fraction of water =[tex]\chi_2[/tex]

[tex]\chi_2=\frac{n_2}{n_1+n_2}=\frac{5.556 mol}{0.1020 mol+5.556 mol}[/tex]

[tex]\chi_2=0.9820 [/tex]

[tex][Molarity]=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Volume of solution(L)}}[/tex]

Moles of  phosphoric acid = 0.1020 mol

Volume of the solution = V = 113 mL = 0.113 L ( 1 mL = 0.001 L)

Molarity of the solution :

[tex]=\frac{0.1020 mol}{0.113 L}=0.903 M[/tex]

[tex][Molality]=\frac{\text{Moles of solute}}{\text{Mass of solvent(kg)}}[/tex]

Moles of  phosphoric acid = 0.1020 mol

Mass of solvent(water) = m =100.0 g = 0.100 kg ( 1 g = 0.001 kg)

Molality of the solution :

[tex]=\frac{0.1020 mol}{0.100 kg}=1.02 mol/kg[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico