Answer:
The maximum allowable distance = 5 m
Explanation:
Data:
There will be three forces on the jib. Let the forces be denoted as:
[tex]C_{x}[/tex], [tex]C_{y}[/tex] and the force on pole AB
To find the angle AB makes with the horizontal beam:
[tex]tan^{-1}(\frac{3}{4}) = 36.8699[/tex]
The load has a mass of 2 000 kg then, the force will be:
F = mg, where g = 9.81 m/s²
= [tex]2000* 9.81 = 19 620 N[/tex]
Breaking AB into its x and y coordinates:
[tex]AB_{x}=ABcos(36.8699)\\AB_{y} = ABsin(36.8699)[/tex]
Then,
∑[tex]M_{c}[/tex] = 0
[tex]0 = (4)(AB sin (36.8699) + 0.2 (AB cos (36.8699) - (5*19620)\\AB = 38 320. 3 N[/tex]
∑[tex]F_{x} = 0\\C_{x} = AB cos(36.8699)\\C_{x} = 30 656.2 N[/tex]
∑[tex]F_{y} = 0\\C_{y} + AB sin (36.8699) - 19 620 = 0\\C_{y} = - 3 372.18 N[/tex]
so the components of the forces will be 30 656.2 N and - 3 372.18 N