Respuesta :
Answer:
B
Step-by-step explanation:
From annual salary of 42,600, we have to subtract the following percentages:
Social Security:
0.062 * 42,600 = 2641.2
Medicare:
0.014 * 42,600 = 596.4
State Income Tax:
0.03 * 42,600 = 1278
Federal Income Tax:
0.13 * 42,600 = 5538
Total Deductions (from percentages) = 2641.2 + 596.4 + 1278 + 5538 = 10053.6
Now, remaining salary:
42,600 - 10053.6 = 32546.4 (annual)
Divided by 12 to get monthly:
32546.4 / 12 = 2712.2 (monthly)
Now, monthly deductions are:
260 + 280 = 540
Net Salary: 2712.2 - 540 =2172.2
Based on the information given his monthly net paycheck is: b. $2172.20.
Net paycheck
Deduction
Social security=42,600×62%
Social security = 2641.2
Medicare=42,600×1.4%
Medicare = 596.4
State Income Tax= 42,600×3%
State Income tax = 1278
Federal Income Tax=42,600×13%
Federal Income Tax = 5538
Total Deductions = 2641.2 + 596.4 + 1278 + 5538
Total deduction= 10053.6
Net paycheck:
Net paycheck=(42,600 - 10,053.6)/12- (260 + 280)
Net paycheck=32,546.4/12-540
Net paycheck= 2712.2 - 540
Net paycheck=$2172.2
Therefore, his monthly net paycheck is: b. $2172.20.
Learn more about net paycheck here:https://brainly.com/question/15858747