Vasudevan Inc. recently reported operating income of $2.75 million, depreciation of $1.20 million, and had a tax rate of 40%. The firm's expenditures on fixed assets and net operating working capital totaled $0.6 million. How much was its free cash flow, in millions

Respuesta :

Answer:

Free cash flow = $2.25 million.

Explanation:

We know,

Free cash flow = Operating income ×( 1 - tax rate) + depreciation - net working capital.

Given,

free cash flow = ?

Operating income = $2.75 million

tax rate = 40%.

depreciation = $1.20 million.

net working capital = $0.6 million.

Putting the values into the formula, we can get

Free cash flow = [Operating income ×( 1 - tax rate) + depreciation - net working capital] million.

Free cash flow = [$2.75 ×( 1 - 40%) + $1.20 - $0.6] million.

Free cash flow = ($2.75 × 0.6 + $1.20 - $0.6) million.

Free cash flow = ($1.65 + $1.20 - $0.6) million.

Free cash flow = ($2.85 - $0.6) million.

Free cash flow = $2.25 million.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico