A closed-end fund starts the year with a net asset value of $20. By year-end, NAV equals $20.90. At the beginning of the year, the fund is selling at a 4% premium to NAV. By the end of the year, the fund is selling at a 9% discount to NAV. The fund paid year-end distributions of income and capital gains of $2.30.

What is the rate of return to an investor in the fund during the year?

Respuesta :

Answer:

2.5%

Explanation:

Price at the beginning = NAV at the beginning × (1 + premium)

= 20 × 1.04 = 20.8

Price at the end = NAV at the end × (1 - premium)

= 20.90 × 0.91 = 19.019

NAV increase by $0.90 but price decrease by 1.781

Returns = (0.91 × 20.90 - 1.04 × 20 + 2.30) ÷ 1.04 × 20

= 0.519 ÷ 1.04 × 20

= 0.0249

= 2.49%

= 2.5%

OR

Returns = change in P + distribution / start of year P

= -1.781 + 2.30 / 1.04 × 20

= 0.519/20.8

= 0.0249

=2.49%

= 2.5%

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico