Respuesta :

Answer:

The volume of the sample of the gas is found to be 12.90 L.

Explanation:

Given pressure of the gas = P = 1.10 atm

Number of moles of gas = n = 0.6000 mole

Temperature = T = 288.15 K

Assuming the volume of the gas to be V liters

The ideal gas equation is shown below

[tex]\textrm{PV} =\textrm{nRT} \\1.10 \textrm{ atm}\times V \textrm{ L} = 0.6000 \textrm{ mole}\times 0.0821 \textrm{ L.atm.mol}^{-1}.K^{-1}\times 288.5\textrm{K} \\\textrm{V} = 12.90 \textrm{ L}[/tex]

Volume occupied by gas = 12.90 L

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico