10. A band Martha likes just released a new
album. A digital music service is selling
the 12-song album for $9.96. The service
also allows purchase of individual songs
off the album, with 3 songs selling for
$1.29 and 9 selling for $0.99. Martha
likes all of the $1.29 songs and 6 of the
$0.99 songs. She is considering buying
just those songs or buying the whole
album. What is the better deal in terms of
price per song? Show your work.​

Respuesta :

Answer:

Buy individual songs

Step-by-step explanation:

Considering that individual 6 songs each $0.99 will cost Martha a total of 6*$0.99=$5.94 and also individual 3 songs for $1.29 will mean he incurrs a sub-total cost of 3*1.29=$3.87

Total cost of buying 9 individual songs will be C=5.94+3.87=$9.81 which is less than the cost of the whole album. Therefore, it is recommended to buy individual songs instead of album for this case since the total cost of individual songs that the buyer is interested in is less than the total cost of an album

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico