Answer: she printed 200 programs
Step-by-step explanation:
Let x represent the number of programs that were printed.
The printing cost was $0.32 per program. This means that the total cost of printing x programs would be 0.32 × x = $0.32x
They were priced at $0.50 each. This means that the total revenue from selling x programs is 0.5 × x = $0.5x
Taylor sold all but 50 programs. It means that the number of programs sold is
x - 50 and the total revenue from the number of programs sold is 0.5(x - 50)
Revenue - cost = profit
Taylor made a small profit of $11. It means that
0.5(x - 50) - 0.32x= 11
0.5x - 25 - 0.32x = 11
0.5x - 0.32x = 11 + 25
0.18x = 36
x = 36/0.18
x = 200