janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Given: AB = CE CD = EF Prove: AB = DF Proof: 1 What is the next step in the given proof? Choose the most logical approach.
summary of the poem the singers​
Given: AB = CE CD = EF Prove: AB = DF Proof: 1 What is the next step in the given proof? Choose the most logical approach.
Medical term for shingles?
x^2+3x-18 use factoring to determine the zeros
14 What are the solutions to the equation 3(x − 4)² = 27? (1) 1 and 7 (3) 4 ± √24 (2) −1 and -7 (4) − 4 ± √24
Which passage is an example of inductive reasoning?
What is the correct way to say either of the options were good
Find CD. A) 5 B) 28 C) 56 D) 96
A 2000kg vehicle travelling 30m/s takes 10s what force did the vehicle experience A.-7000 km•m/s2 B.-6000km•m/s2 C. -5000km•m/s2 D.-8000km•m/s2