PLEASE HELP ME

Lea wants to save money on a new computer. At the store near her, the computer she wants is listed at a regular price of 400.00.


•On Saturday, the store will have a sale and discount the computer by 30%.


•Shoppers who buy a computer that same Saturday before 9:00 am will also receive an additional 10% off the already discounted price.


how much will lea pay, without tax, when she buys the computer that Saturday before 9:00 a.m?


(a) $148.00

(b) $160.00

(c) $240.00

(d) $252.00

Respuesta :

hrod07

Answer:

D) 252.00

Step-by-step explanation:

Initial price of computer = $400

Less 30 % = -0.30 × 400 = - 120

                      Sale price =   280

Less 10 % = -0.10 × 280 =     -28

                    Final price =  $252

Answer:

D. $252

Step-by-step explanation:

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico